مراسم سالروز تاسيس شوراي نگهبان برگزار شد

[ad_1]

مراسم سي و هفتمين سالروز تاسيس شوراي نگهبان همزمان با رونمايي از دستاوردهاي پژوهشكده اين نهاد با سخنراني حضرت آيت الله جنتي، آيت الله مدرسي يزدي و دكتر ره‌پيك، برگزار شد.

حضرت آيت الله جنتي گفت: شوراي نگهبان تحت تاثير فشاري‌ قرار نمي گيرد

به گزارش نویدتهران،در اين مراسم كه با حضور جمعي از مسئولين ساير دستگاه‌ها و اعضا، مديران و كاركنان شوراي نگهبان در محل ساختمان سابق مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، حضرت آيت الله جنتي، با تسليت فرارسيدن شهادت امام صادق(ع)، اظهار داشت: ۳۷ سال از تأسيس شوراي نگهبان گذشته است و در اين مدت اين نهاد به وظايف معين در قانون اساسي عمل كرده است.

وي با تأكيد بر اينكه اين شورا توانسته با آبرومندي مواضع خود را در خصوص شرع و قانون اساسي بدون تاثيرپذيري از جريانات سياسي، اتخاذ كند، گفت: شوراي نگهبان در خصوص قوانين دريافتي از مجلس و ساير اظهارنظرها هرگز مصلحت‌انديشي نكرده و عينا مطابق قانون اقدام كرده است.

وي افزود: البته در بخش نظارت بر انتخابات همواره با مشكلات روبرو بوده‌ايم. ثبت‌نام‌ها بيش از حد انتظار است و توقعات از سوي برخي مقامات نيز وجود دارد.

دبير شوراي نگهبان با بيان اين كه برخي مقامات نظام بدون سوء‌نيت نسبت به تائيد يا رد صلاحيت برخي افراد اصرار دارند، گفت: شوراي نگهبان تحت تاثير هيچ كدام از اين سفارش‌ها و پافشاري‌ها قرار نمي گيرد كه طبيعتا موجب بروز ناراحتي‌ و كدورت مي‌شود اما ما مواضع خود را حفظ و فشارها را تحمل مي‌كنيم.

حاكميت رئيس‌جمهور هم به واسطه تنفيذ ولي امر است

وي در بخش ديگري از سخنان خود با استناد به اصل ۵۷ قانون اساسي كه تصدي حكومت در در زمان غيبت را مختص ولي امر مي‌داند، گفت: هم از نظر شرعي و هم طبق قانون اساسي؛ در نظام اسلامي همه بايد زير نظر ولي‌امر مسلمين كار كنند.

دبير شوراي نگهبان با اشاره به اينكه برخي در گذشته نمي‌توانستند اصل مذكور را بپذيرند، ‌خاطرنشان كرد: اين عده مي‌گفتند ما بايد حكومت كنيم و اگر كسي نظري داشت و ما نپسنديديم، عمل نمي‌كنيم. اين طبع انسان است كه مي‌خواهد همه قدرت را در دست خودش داشته باشد و همه تسليم او باشند.

وي با اشاره به اينكه هنوز براي برخي جا نيفتاده كه بايد تسليم نظر ولايت باشند، گفت: ممكن است نظر ولي فقيه را مصلحت ندانند اما بايد آن را بپذيرند همانطور كه در زمان ائمه معصومين هم وظيفه همين بود.

حضرت آيت‌الله جنتي در ادامه گفت: بعضي مي‌گفتند در كشور نمي‌توان دو حكومت داشت و مقام ولايت بايد نظر ما را تامين كند در حالي كه در كشور يك حكومت داريم و ولي امر، حاكم است. اگر رئيس‌جمهور هم حاكميت دارد به واسطه تنفيذ ولي امر است. از اين رو او بايد تابع ولايت باشد نه اينكه ولايت تابع او باشد.

وي خاطرنشان كرد: مثلا در اختلاف نظر درباره روابط‌مان با آمريكا چه بايد بكنيم؟ آيا به همين شيوه‌اي كه از زمان امام(ره) بود، عمل كنيم و آمريكا را دشمن بشناسيم و مشكلات و تحريم‌ها را تحمل كنيم يا بايد طور ديگري عمل كرد؟

دبير شوراي نگهبان گفت: بعضي هم البته بدون سوء نيت مي‌گفتند مصلحت كشور چنين نيست و براي رونق اقتصادي، مبارزه با فقر و تامين نيازها چاره‌اي نداريم كه با آمريكا كنار آمده و از آنها كمك بگيريم. بين اين دو نظريه چه بايد كرد؟

حضرت آيت الله جنتي تصريح كرد: مقام معظم رهبري، منحصرا چاره رفع مشكلات را در اقتصاد مقاومتي مي‌دانند چرا كه اگر بخواهيم با دشمن كنار بياييم آنها توقعات فراواني از ما خواهند داشت و با توجه به اينكه مباني و معنويات ما را قبول ندارند از ما خواهند خواست دست از مباني خود بكشيم. از اين رو نمي‌توانيم با آنها كنار بياييم. رهبر معظم انقلاب به حمدالله تاكنون هوشيارانه عمل كرده‌اند و همه جا دشمن و دشمني‌ها و راه مقابله با آن را شناخته و به موقع اقدام مي كنند.

‌آيت‌الله جنتي با ذكر اين نكته كه برخي به عناوين گوناگون نمي‌خواهند مواضع انقلابي را بپذيرند، گفت: اگر مي‌خواهيم انقلاب باقي بماند بايد روي مباني آن بايستيم البته در اين راه با تحريم هم مواجه خواهيم شد اما مردم نشان دادند كه پاي انقلاب ايستاده‌اند.

وي افزود: ‌آيا مردمي كه جوانان خود را تقديم انقلاب كرده‌اند نمي‌توانند كمبودها را تحمل كنند؟ در حالي كه مردم همان مردم زمان حضرت امام(ره) هستند و مواضع‌شان تفاوتي نكرده است.

دبير شوراي نگهبان در پايان ابراز اميدواري كرد: شوراي نگهبان بتواند از اين به بعد مواضع خود را همچون گذشته حفظ و حق را رعايت كند همانگونه كه امام راحل نيز از شورا مي‌خواست كه حق را رعايت كرده و از هيچ كسي نترسد.

تجليل آيت الله مدرسي يزدي از مجمع مشورتي فقهي و پژوهشكده شوراي نگهبان

در بخش ديگري از اين مراسم، آيت الله مدرسي يزدي، عضو فقهاي شوراي نگهبان، با اشاره به ضرورت تشكيل مركز فقهي و پژوهشكده شوراي نگهبان، اظهار داشت: براي اينكه كار سنگين شوراي نگهبان به نحو احسن انجام شود و بالاترين اتقان را داشته باشد، مقام معظم رهبري و اعضاي شوراي نگهبان تشخيص دادند بايد عقبه فكري داشته باشد.

وي اضافه كرد: وقتي قانون اساسي تصويب شد و شوراي نگهبان تاسيس شد، مصوبات مجلس مي توانست توسط شوراي نگهبان بررسي شود اما در طول زمان و با گذشت زمان، نظرات مختلفي توسط شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نطام مطرح شد، تسلط بر همه اين موارد نياز به يك عقبه هم از لحاظ فقهي و هم از لحاظ حقوقي داشت.

آيت الله مدرسي يزدي خاطرنشان كرد: گاهي لوايحي با ۷۰۰ ماده به شوراي نگهبان مي آيد، مگر مي شود ظرف ۲۰ روز به اين موارد رسيدگي كرد؟! بحمدالله مركز فقهي مشورتي در قم و پژوهشكده شوراي نگهبان زير نظر آقاي ره‌پيك تشكيل شد.

عضو فقهاي شوراي نگهبان يادآور شد: ما گله بزرگي نسبت به دولت و مجلس درباره لوايح بودجه هاي سنواتي داريم، طوري بودجه هاي سنواتي را به شوراي نگهبان ارائه كنيد كه وقت بررسي آن را در شورا داشته باشيم.

وي با بيان اينكه عقبه هاي فكري شوراي نگهبان با تيزفهمي‌ مقام معظم رهبري تشكيل شد كه اميدوارم ادامه يابد، تاكيد كرد: هر چه هم مجلس شوراي اسلامي با اتقان بيشتر قوانين رو وضع كند و شوراي نگهبان با دقت بيشتر آنها را بررسي كند، شايسته است؛ شوراي نگهبان نقش بسيار زيادي دارد و در بيشتر نهادهاي كشور تاثير دارد.

وي در پايان خاطرنشان كرد: شوراي نگهبان در تار و پود كشور تاثير دارد، شوراي نگهبان هم در قوه مجريه، هم قوه قضاييه و هم قوه مقننه تاثير گذار است، فلذا هرچه براي تقويت شوراي نگهبان تلاش كنيم براي كشور مفيدتر است.

رونمايي از دستاوردهاي پژوهشكده شوراي نگهبان

در حاشيه اين مراسم از سامانه جامع نظرات شوراي نگهبان و نيز كتاب‌هاي پژوهشي پژوهشكده شوراي نگهبان توسط حضرت آيت‌الله جنتي و با حضور دكتر ره پيك رونمايي شد.

دكتر ره پيك، رئيس پژوهشكده شوراي نگهبان با اشاره به نقش مسائل علمي و پژوهشي در تصميمات شوراي نگهبان گفت: صرف نظر از جايگاه قانوني شوراي نگهبان، نوع تصميمات اين شورا اقتضا مي‌كند كه كار كارشناسي و پژوهشي در تصميمات شوراي نگهبان موثر باشد.

وي افزود: تصميمات شوراي نگهبان متنوع است، در نظارت تقنيني خود بر همه موضوعات اقتصادي، اجتماعي سياسي و… نظارت مي‌كند، بخشي از نظارتها مربوط به موافقتنامه‌هاست و برخي از تصميمات مربوط به پرونده‌هايي است كه در ديوان عدالت مطرح است.

دكتر ره پيك گفت: شوراي نگهبان در طول حيات خود حدود ۵ هزار پرونده از اين دست را بررسي كرده و در انتخابات هم بعد از انقلاب بيش از ۴۰ هزار پرونده در مورد صلاحيت ها را مورد بررسي قرار گرفته است.

وي ادامه داد: تصميمات شوراي نگهبان غير قابل تجديد نظر است، همه تصميمات معطوف به امر راهبردي حفاظت از انقلاب و نظام است. اين تصميمات چون با محك قانون اساسي سنجيده مي شود با حقوق اساسي مردم در ارتباط است.

رئيس پژوهشكده شوراي نگهبان تصريح كرد: ايجاد مركز پژوهشي از لوازم تصميم گيري شوراي نگهبان است. ما قبل از هر جلسه اي، اظهارنظرهاي كارشناسي را در اختيار اعضا قرار مي دهيم.

وي متذكر شد: علاوه بر مركز پژوهشي٬ مركز فقهي نيز در شهر قم زير نظر آيات عظام نوري همداني و مدرسي‌يزدي اداره مي شود.

دكتر ره پيك خاطرنشان كرد: پژوهشكده از ابتداي تشكيل تا امروز بيش از هزار گزارش تهيه كرده است.

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان در انتها درباره سامانه جامع نظرات شوراي نگهبان گفت: اين سامانه شامل نظرات تفصيلي و مشورتي شوراي نگهبان، نظرات مربوط به مصوبات مجلس، اساسنامه‌هاي دولتي، نظرات فقهي در پاسخ به استعلام ديوان عدالت، نظرات در پاسخ به استعلام اشخاص، نظرات فقهي در پاسخ به استعلام شرعي و تذكرات شوراي نگهبان است. در اين سامانه چند هزار پرونده رسيدگي شده در شوراي نگهبان و ضمائم آن در دسترس قرار مي گيرد.

دكتر ره پيك همچنين از اقدام پژوهشكده اين شورا براي آماده‌سازي، ويرايش و مستندسازي سي هزار صفحه از مشروح مذاكرات اعضاي شوراي نگهبان در قالب چهل جلد كتاب خبر داد.

همچنين در بخش ديگري از مراسم رونمايي از ۲ مجموعه كتاب قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به همراه نظرات تفسيري، مشورتي و … شوراي نگهبان مابين سال‌هاي ۱۳۵۹ و ۱۳۹۶ و نيز اصول قانون اساسي در پرتو نظرات شوراي نگهبان در سال‌هاي ۱۳۵۹ تا ۱۳۹۴ رونمايي شد.

گفتني است شخصيت‌هايي همچون آيت الله يزدي، رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم؛ رضايي، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام؛ سراج، رئيس سازمان بازرسي كل كشور؛ اميري، معاون پارلماني رئيس جمهور، قشقاوي، معاون پارلماني وزير خارجه و كواكبيان، ذوالنور، تاجگردون، وكيلي، نقوي و كاتب، نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي و تعدادي از فقها و حقوقدانان شوراي نگهبان از ميهمانان حاضر در اين مراسم بودند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *